O PROJEKCIE

Wraz z nadejściem wiosny najmłodsza z filii Biblioteki Sopockiej rozpoczyna nowy projekt stworzony z myślą o młodzieży interesującej się dziennikarstwem. "Redakcja Sopoteka" to szeroko zakrojona, zaplanowana na kilka miesięcy akcja, mająca na celu wprowadzić nowe pokolenie w arkany pracy ludzi parających się pisaniem. Głównym zadaniem uczestników projektu będzie powołanie do życia prawdziwego zespołu redakcyjnego, a następnie stworzenie i prowadzenie bloga rejestrującego wszystko to, dziać się będzie w ramach projektu - a dziać się będzie niemało.

Razem ze specjalnie w tym celu powołanym zespołem młodzi adepci dziennikarstwa zwiedzą siedziby dwóch trójmiejskich wydawnictw, redakcji kilku sopockich gazet i portalu Wirtualna Polska, a także siedzib Radia Gdańsk i Eski, gdzie z bliska będą mogli przyjrzeć się jak powstają artykuły i audycje, które umilają nam czas każdego dnia. Na specjalnie zorganizowanych warsztatach dziennikarze, ilustratorzy, blogerzy i filmowcy zdradzać będą młodzieży tajniki swojej pracy, przygotowując ją tym samym do pisania tekstów, jakie trafią później na bloga "Redakcji Sopoteki". Zwiedzanie i warsztaty to jednak dopiero początek atrakcji zaplanowanych w ramach projektu. Początkujących dziennikarzy organizatorzy akcji chcieliby zaprosić także na spotkania z pisarzami, którzy z pewnością służyć będą młodym kolegom po piórze niejedną cenną radą. Twórcy projektu przewidują również powstanie Dyskusyjnego Klubu Literacko-Filmowego omawiającego na swoich spotkaniach ekranizacje słynnych powieści, a także zorganizowanie kilku sesji Performatywnego Czytania, w czasie których posłuchać będzie można fragmentów Zakazanych Książek w interpretacji doświadczonych lektorów z Sopoteki. 

Działania w ramach projektu "Redakcja Sopoteka" nie będą ograniczane jednak wyłącznie do zamkniętej przestrzeni budynku Sopot Centrum. Organizatorzy planują stworzyć grę miejską "Cytaty i tablety", w której wraz z dziećmi i młodzieżą wędrować będziemy po naszym pięknym Sopocie śladem bohaterów literackich, pisarzy i poetów. Pragnąc jak najbardziej zaktywizować młodzież, twórcy projektu szykują dla jego uczestników cykl warsztatów rozbudzających kreatywność i pewność siebie. Młodzi ludzie będą mieli zatem niesamowitą okazję, aby wziąć udział w warsztatach teatralnych, zajęciach z tworzenia filmów krótkometrażowych czy wyjątkowym projekcie muzyczno-literackim, w czasie którego powstać ma jedyna w swoim rodzaju piosenka.


Akcję "Redakcja Sopoteka" zwieńczy nagranie audiobooka przez jej uczestników. Przed młodymi ludźmi postawione zostanie wymagające zadanie zaprojektowania okładki, a także opracowania i przeprowadzenia kampanii promocyjnej. Tak profesjonalnie przygotowana płyta będzie z pewnością wspaniałą pamiątką nie tylko dla uczestników projektu, ale też dla wszystkich sympatyków Sopoteki i Sopotu, do uważnego śledzenia losów której już teraz serdecznie zachęcamy.

2 komentarze:

  1. Wow, świetny pomysł! :D Sama próbowałam zrobić coś podobnego w "moim" wiejskim domu kultury, ale, niestety, nie wyszło :(

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wielka szkoda... Mamy nadzieję, że nasz projekt będzie miał nieco więcej szczęścia. Proszę trzymać za nas kciuki!

      Usuń