O PROJEKCIE

Wraz z nadejściem wiosny najmłodsza z filii Biblioteki Sopockiej rozpoczyna nowy projekt stworzony z myślą o młodzieży interesującej się dziennikarstwem. "Redakcja Sopoteka" to szeroko zakrojona, zaplanowana na kilka miesięcy akcja, mająca na celu wprowadzić nowe pokolenie w arkany pracy ludzi parających się pisaniem. Głównym zadaniem uczestników projektu będzie powołanie do życia prawdziwego zespołu redakcyjnego, a następnie stworzenie i prowadzenie bloga rejestrującego wszystko to, co dziać się będzie w ramach projektu - a dziać się będzie niemało.

Razem ze specjalnie w tym celu powołanym zespołem młodzi adepci dziennikarstwa zwiedzą siedziby dwóch trójmiejskich wydawnictw, redakcji kilku sopockich gazet i portalu Wirtualna Polska, a także siedziby Mega Otwartego Radia Studenckiego MORS, gdzie z bliska będą mogli przyjrzeć się jak powstają artykuły i audycje, które umilają nam czas każdego dnia. Na specjalnie zorganizowanych warsztatach dziennikarze, ilustratorzy, blogerzy i filmowcy zdradzać będą młodzieży tajniki swojej pracy, przygotowując ją tym samym do pisania tekstów, jakie trafią później na bloga "Redakcji Sopoteki". Zwiedzanie i warsztaty to jednak dopiero początek atrakcji zaplanowanych w ramach projektu. Początkujących dziennikarzy organizatorzy akcji chcieliby zaprosić także na spotkania z pisarzami, którzy z pewnością służyć będą młodym kolegom po piórze niejedną cenną radą. Twórcy projektu przewidują również powstanie Dyskusyjnego Klubu Literacko-Filmowego omawiającego na swoich spotkaniach ekranizacje słynnych powieści, a także zorganizowanie kilku sesji Performatywnego Czytania, w czasie których posłuchać będzie można fragmentów Zakazanych Książek w interpretacji doświadczonych lektorów z Sopoteki. 

Działania w ramach projektu "Redakcja Sopoteka" nie będą ograniczane jednak wyłącznie do zamkniętej przestrzeni budynku Sopot Centrum. Planujemy stworzyć grę miejską, w której wraz z dziećmi i młodzieżą wędrować będziemy po naszym pięknym Sopocie śladem bohaterów literackich, pisarzy i poetów. Pragnąc jak najbardziej zaktywizować młodzież, twórcy projektu szykują dla jego uczestników cykl warsztatów rozbudzających kreatywność i pewność siebie. Młodzi ludzie będą mieli zatem niesamowitą okazję, aby wziąć udział w warsztatach teatralnych, zajęciach z tworzenia filmów krótkometrażowych czy wyjątkowym projekcie muzyczno-literackim, w czasie którego powstać ma jedyna w swoim rodzaju piosenka.


Akcję "Redakcja Sopoteka" zwieńczy nagranie audiobooka przez jej uczestników. Przed młodymi ludźmi postawione zostanie wymagające zadanie zaprojektowania okładki, a także opracowania i przeprowadzenia kampanii promocyjnej. Tak profesjonalnie przygotowana płyta będzie z pewnością wspaniałą pamiątką nie tylko dla uczestników projektu, ale też dla wszystkich sympatyków Sopoteki i Sopotu, do uważnego śledzenia losów której już teraz serdecznie zachęcamy.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Projekt "Redakcja Sopoteka" zakończył się w listopadzie 2017 roku... pełnym sukcesem! Najwyższy więc czas na kolejne wyzwania i - mamy nadzieję! - sukcesy. Wszystkich zainteresowanych sztuką pisania, miłośników kreatywnego spędzania czasu, tych, którzy lubią, gdy dzieje się dużo i ciekawie serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w drugiej odsłonie naszego przedsięwzięcia. W przeciwieństwie do swojej poprzedniczki, "Redakcja Sopoteka 2.0" skupiać się będzie nie na słowie pisanym, a mówionym. Uczestników projektu zaprosimy nie tylko na wycieczkę do siedziby kilku stacji radiowych, ale również na wieczory autorskie z mającymi odwagę, by mówić własnym głosem. Planujemy zorganizować szereg spotkań autorskich z tymi pisarzami i reporterami, którzy w swoich tekstach poruszają sprawy zapomniane, trudne, bolesne, niewygodne. Przyjdźcie i dajcie się zainspirować.

A kiedy już będziecie wiedzieli co chcecie powiedzieć, popracujemy nad tym jak to powiedzieć. W tym celu przeprowadzimy dla Was warsztaty graficzne, filmowe i nagrywania podcastów, a także zorganizujemy kreatywne spotkania poświęcone ćwiczeniu dykcji i drzemiących w każdym z Was umiejętności aktorskich - tak niezbędnych przy nagrywaniu audiobooków. Tych planujemy nagrać więcej niż przed rokiem, bo aż trzy! Czeka nas zatem dużo pracy, ale też mnóstwo zabawy. Mamy nadzieję, że czujecie się zachęceni i niebawem się spotkamy. Oczywiście w Sopotece. Do zobaczenia!

2 komentarze:

  1. Wow, świetny pomysł! :D Sama próbowałam zrobić coś podobnego w "moim" wiejskim domu kultury, ale, niestety, nie wyszło :(

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wielka szkoda... Mamy nadzieję, że nasz projekt będzie miał nieco więcej szczęścia. Proszę trzymać za nas kciuki!

      Usuń