niedziela, 8 października 2017

RECENZJA REPORTAŻU "AFRYKAŃSKA ODYSEJA"

Książka "Afrykańska Odyseja" to reportaż; jego autorem jest Klaus Brinkbaumer. Reportaż ten jest opowieścią o ludziach pochodzących z poszczególnych krajów Afryki, którzy starają się odnaleźć lepszą przyszłość. By spełnić swoje marzenia muszą przemierzyć długą i ciężką drogę do Europy. jednak nie wiadomo czy im się powiedzie, czy nie zostaną złapani i odesłani z powrotem do Afryki. Autor przedstawia w swojej książce osoby, którym się ta trudna sztuka udała. Niestety pokazuje nam również ludzi, których losy nie potoczyły się najciekawiej. Swoją historię buduje więc na zasadzie przeciwieństw.

Autor książki zabiera czytelnika w podróż przez Afrykę do Europy, a fakty, które przedstawia są szokujące. Budzą przerażenie, prowokują także do przemyśleń. Teoretycznie żyjemy w świecie globalizacji, gdzie współpraca między krajami i emigracja to zwykłe aspekty dnia codziennego. A jednak podróż ludu Afryki i jego włączenie się do życia naszej cywilizacji jest procesem trudnym do przeprowadzenia. Czytając tragiczne historie bohaterów, ich adresat może poczuć się zagubiony. Czasem może nie wiedzieć jak zareagować - ma świadomość, że kraje Afryki potrzebują pomocy, ale widzi również, że tamtejsi ludzie są wrogo nastawieni do siebie nawzajem:

"Afrykańscy pogranicznicy mają władzę i ją wykorzystują. Afrykańscy pogranicznicy są wcieleniem wszystkiego, co na tym kontynencie przebiega tak jak nie powinno. Opędzają się od ludzi jak od much, arogancko wymachując rękami. Wynocha stąd. Przywiązali linę do słupka, siedzą z szeroko rozstawionymi nogami na krześle, żują wykałaczki i trzymając drugi koniec liny w ręku, spluwają na ziemię. Gdy nadchodzi ładna kobieta z wiadrem wody czy balami materiału na głowie, suwereni granicy naprężają linę, tak, że kobieta musi się przed nią zatrzymać. W południowym słońcu. 'Odwróć się', mówią suwereni. Kobieta odwraca się. 'Jeszcze raz'. Odwraca się raz jeszcze. Suwereni wstają, odchodzą parę kroków, wracają z torebką wody do picia, piją i gapią się kobiecie na nogi. Potem machają na nią ręką. 'Wynoś się, znikaj mi z oczu'." Odbiorca nie wie do końca jak poradzić sobie z mieszanymi uczuciami dotyczącymi faktów o Afryce przedstawionymi w książce.

Reportaż ten jest podróżą, ale również przedstawieniem problemów życia codziennego ludu Afryki. Autor opisuje także swoje własne doświadczenia, co pomaga w odbiorze lektury, ponieważ sceny, które odmalowuje nam przed oczami są przedstawione w sposób bardzo rzeczywisty i wiarygodny. Zachęcam wszystkich do lektury książki Klausa Brinkbaumera. Dostarcza ona wiedzy na temat Afryki, prezentując ją w szerszej perspektywie, jak również pomaga zrozumieć problemy, z jakimi zmaga się ludność zamieszkująca te egzotyczne tereny. 

Paulina Żurek

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz