sobota, 11 listopada 2017

O LISTOPADOWYCH WYKŁADACH RAZ JESZCZE

9 listopada br. to kolejny ciekawy dzień naszego uczniowskiego życia. Kolejny raz wyjechaliśmy do Sopotu, gdzie czekała nas przyjazna ludziom poszukującym wiedzy Sopoteka. Co tym razem przygotowali autorzy projektu? Co nas spotkało? 

Na początku pojawiły się trudności - konieczność dostawiania krzeseł, ponieważ żądnych wiedzy młodych przyjechało sporo (22 dziewczyny + Filip), więc zabrakło miejsc. Projektor odmawiał posłuszeństwa. Gdy już wreszcie zabrał głos Michał Radoń - prowadzący tę część projektu, zza kotary wyłoniła się zaniepokojona głośnością jego wypowiedzi osoba prowadząca równoległe spotkanie z autorem. Nie takie sytuacje Sopoteka już rozwiązywała. Szybka decyzja, szybka ewakuacja. W końcu rozsiedliśmy się w innym kącie tej instytucji kultury i oświaty na kanapach, pufach i zaczęliśmy uważnie wsłuchiwać się w słowa właścicieli firmy reklamowej "Zły Projekt": Oli Korpysy i Michała Radonia (który konsekwentnie odmawiał włączenia prezentacji). Niestety, nie dowiedzieliśmy się, dlaczego tak się stało?

Prowadzący zajęcia opowiadali nam nie tylko o swojej trudnej drodze do otwarcia własnej firmy reklamowej (sugerując, że prawdziwe są słowa "Dla chcącego nic trudnego"), ale i o roli Facebooka, Instagrama oraz You-Tube czy Snapchata w życiu współczesnego człowieka. Podkreślili, że You-Tube będzie rozwijać się najszybciej, sugerowali, że Internet jest świetnym miejscem na wypromowanie siebie. Przedstawili także pewien kodeks zachowań: należy być bezpośrednim, uczciwym i dobrym, ponieważ nie tylko w życiu, ale i w branży dobro rodzi dobro. Oboje byli bardzo przyjaźnie do nas nastawieni, prowokowali do dyskusji, zadawania pytań, doradzali, starali się przekazać jak najwięcej przydatnych w naszym "internetowym" życiu informacji.

Druga część spotkania przebiegała w zupełnie innej atmosferze, gdyż zostaliśmy zaproszeni na wykłady Inesy Melnychenko - doktorantki Neofilologii na Uniwersytecie Warszawskim pt. "Dzieci wojny w czasie radzieckiej ewakuacji". Materiał zebrany przez prelegentkę został wzbogacony archiwalnymi filmami prezentującymi autentycznych bohaterów wojennej zawieruchy, metody indoktrynacji "wyznawców" stalinizmu. Wykład uzmysławiał, że człowiek (niezależnie od wieku) jest w dużym stopniu zależnym od historii, że nikt nie może być pewny swojej przyszłości. Relacje świadków z pobytu w Związku Radzieckim dowodzą także, że siła aparatu totalitarnej władzy jest ogromna i może całkowicie zmienić życie nie tylko jednostki, ale całego społeczeństwa. Ten wykład, choć trudny w odbiorze, zmuszał do refleksji i zadawania sobie pytań, szukania na nie odpowiedzi.

Tym wykładem zakończyliśmy udział w projekcie edukacyjnym Sopoteki, którego koordynatorem była niezwykle przejęta swym zadaniem pani Karolina Osowska. Cieszymy się, że mogliśmy w tak nietypowych lekcjach uczestniczyć. Spotkania w redakcjach, wykłady, warsztaty, rozmowy nie tylko poszerzyły nasze horyzonty, wyposażyły nas w konkretną wiedzę i umiejętności, ale i zjednoczyły (wspólne podróżowanie skm-ką ma swoje blaski i cienie!). Wierzymy, że jeszcze nie raz zostaniemy zaproszeni na takie spotkania.

Anna Lekner

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz